Niemcy, Czechy, Belgia, Francja obniżają szacunki zbiorów jabłek ze względu na panującą wiosną i latem suszę. Według WAPA, podane w sierpniu prognozy zbiorów dla europejskich jabłek i gruszek należy zatem skorygować w dół.  Jedynie Polska poinformowała, że zbiory będą wyższe niż przypuszczano dwa miesiące temu – podaje WAPA.  

W Niemczech prognoza zbiorów zmniejszyła się o 6%, z 990 000 ton do 934 000 ton. Jest to spowodowane suszą. W Czechach szacunki skorygowano w dół o 15% do 128 000 ton jabłek, a w przypadku gruszek o ponad 25% do 8000 ton. Również we znaki dała się susza. Jabłka są mniejsze, przez co 65 % owoców skierowanych będzie do przetwórstwa. Francja również nieznacznie obniżyła pierwotną prognozę z 1,5 mln ton do 1,477 mln ton jabłek i z 135 000 ton do 134 000 ton gruszek. 

Również Belgia obniżyła prognozy ze względu na suszę. Holandia we wstępnej prognozie poinformowała, że prawdopodobnie prognozy należy będzie obniżyć, jednak dobre warunki podczas zbiorów spowodowały, że holdendrzy potwierdzili wcześniejsze szacunki.  Włochy potwierdziły prognozę z początku sierpnia. Co prawda niektóre regiony zostały poszkodowane w wyniku gradobić, przez co większa ilość owoców zostanie przeznaczona do przetwórstwa.

Polska wskazała natomiast, że plon jabłek może być nawet wyższy niż prognozowano wcześniej. Z tego względu pomimo obniżek wartości w innych państwach, ogólne zbiory na terenie UE nie zmniejszyły się znacząco. Jak podaje WAPA, większa niż zazwyczaj część jabłek w naszym kraju trafi do przetwórstwa. Na ostateczne ilości zebranych jabłek wpłyną również możliwości przechowalnicze oraz dostępność siły roboczej.

WAPA będzie nadal monitorować rozwój sytuacji na rynku jabłek deserowych i przetworzonych, a zaktualizowane dane dla półkuli północnej opublikuje w listopadzie 2018 r. Pełne wyniku zbiorów jabłek i gruszek podane zostaną w styczniu 2019 r.

 

Źródło: Fruchtportal.de

 

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia