Na targach Interpoma w Bolzano swoją premierą miała nowa odmiana jabłek ‘Burgred(s)’ zaproponowana przez największą włoską szkółkę, Nischler. Odmiana jest mutacją Pinovy. Nie jest to odmiana klubowa – drzewka dostępne są dla wszystkich bez licencji. ‘Burgred(s)’ ma być bezlicencyjnym odpowiednikiem ‘Eveliny’, odznaczającym się przede wszystkim pełniejszym wybarwieniem.

Mutacja odkryta została w Allitz (Południowy Tyrol). Jak zapewnia Nischler, jabłka mają mieć od 20 do 25 procent lepsze wybawienie niż Pinova, co oznacza, że rumieniec będzie pokrywał do 70 proc. skórki. Jabłka o stożkowatym kształcie, lekko spłaszczone przy szypułce, skórka błyszcząca. Owoce jędrne i soczyste, o smaku słodko-kwaśnym. Termin zbioru owoców taki sam jak Golden Delicious. Odmiana ma bardzo dobre zdolności przechowalnicze. Wzrost drzewa od średniego do słabego, kwitnienie średnie do późnego. 

Dla polskich sadowników jest to dobra wiadomość, ponieważ Pinova jest jedną z popularniejszych odmian na Zachodzie. Lepszą jej mutacją jest ‘Evelina’, która jest odmianą licencyjną, niedostępną dla nas. Natomiast ‘Burgred’ jest odmianą swobodnie dostępną. Dla tych wszystkich, którzy widzą swoją przyszłość w eksporcie owoców na rynki zachodnie jest to bardzo ciekawa propozycja. Warto też podkreślić, że Pinova to odmiana drobnoowocowa, gdzie dopiero za owoce +70 mm można uzyskać zadowalające pieniądze, natomiast owoce ‘Burgreda’ są średnie do dużych, czyli będą mieściły się w najlepszym przedziale cenowym.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia