Grupy producenckie i firmy handlowe rozpoczynają handel świeżymi jabłkami. Niektórzy zaczęli w minionym tygodniu, inni rozpoczną z początkiem sierpnia.

Aktualnie najdroższy jest Piros – w grupach producenckich otrzymamy 1,50 – 1,70 zł/kg za jabłka powyżej 70 mm. Jak co roku w tym okresie jabłka świeże są o wiele bardziej pożądane niż owoce z ubiegłego sezonu, co w połączeniu z suszą i niedoborami skutkuje ponad dwukrotnie wyższą ceną.

Jeśli chodzi o jabłka ubiegłoroczne, cena nie zachęca do sprzedaży. Za popularne odmiany podmioty handlowe oferują zaledwie 70 lub 80 groszy. Słysząc taką cenę, sadownicy wolą jeszcze wstrzymać się ze sprzedażą. Droższy jest jedynie Golden Delicious – 1,40 zł/kg.

W rozmowach pomiędzy stronami transakcji producenci najczęściej oczekują ceny 1,00 zł/kg za Idareda. Dodają także, że koniecznie za wagę w skrzyni.

Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę znacznie mniejsze niż w ubiegłym roku ilości jabłek. Jest prawdopodobne, że  z racji na o wiele niższe plonowanie handel będzie przebiegał płynnie. Wówczas, chcąc zrealizować zamówienia, podmioty handlowe będą zmuszone przez prawa ekonomii podnieść ceny.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection