Kryzys związany z wystąpieniem epidemii z powodu choroby COVID-19 uświadomił wszystkim, jak ważną dla bezpieczeństwa państwa jest suwerenna, krajowa produkcja żywności. W obliczu tej trudnej sytuacji, polscy rolnicy po raz kolejny pokazali , że społeczeństwo może na nas liczyć.

Obecne trudności nie zwalniają nas z poczucia odpowiedzialności za przyszłość polskiego rolnictwa. Dlatego podejmujemy wspólne działania już dziś, by zapewnić nam wszystkim żywność, przetrwać, a następnie rozpocząć drogę do odbudowy polskiej gospodarki.

Dla nas, organizacji rolnych i branżowych, dla nas rolników, przetwórców żywności jednym z najważniejszych i najbardziej istotnych elementów tej drogi, jest kształtowanie świadomości konsumenckiej.

Tylko patriotyzm gospodarczy, konsumencki i poczucie współodpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny, jest w stanie sprostać tak wielkiemu wyzwaniu, jakie stoi przed nami wszystkimi.

Dlatego jako przedstawiciele rolników, organizacji rolnych i branżowych, zwracamy się do Państwa z apelem, by podczas zakupów żywności kierować się patriotyzmem konsumenckim. Te z pozoru proste, indywidualne decyzje zapewniają utrzymanie produkcji w obecnej sytuacji i będą stanowiły kluczowy element podczas wychodzenia z kryzysu, dając stabilne podwaliny przyszłości polskiego rolnictwa, polskiej gospodarki. Czyli przyszłość nas wszystkich.

Codziennie, my Polacy, dokonujemy wyborów, które decydują o naszym - rolników, producentów żywności - " być, albo nie być". To te decyzje dają, bądź zabierają szansę przetrwania milionom rodaków, którzy utrzymują swoje rodziny z produkcji rolniczej i przetwórstwa. To Wy - kosumenci - jesteście najważniejszym ogniwem odbudowy silnej polskiej gospodarki i To Wasze i Nasze codzienne decyzje codziennie ją napędzają.

Miasto potrzebuje wsi w takim samym stopniu, jak wieś potrzebuje miasta. Wspólnie tworzymy system, którego świadome decyzje zakupowe mogą zdecydować o stabilności produkcji, nie tylko poszczególnych sektorów rolnictwa, ale i całej gospodarki naszego kraju.

Jako Konsumenci musimy mieć świadomość, że każdy nasz wybór podczas zakupów - ma znaczenie. Zazwyczaj nasze wybory przy sklepowych półkach podejmujey w jednej chwili. Nasze decyzje zakupowe mają jednak ogromne znaczenie i w tej jednej chwili przekładają się na dochody i zyski dla firm lub też ich brak.

Pamiętaj! - Nasz wybór ma znaczenie - "Kupuj świadomie".

Każdy znas ma prawo wiedzieć skąd pochodzą i gdzie zostały wytworzone kupowane przez nas produkty. Musimy wiedzieć jak rozpoznawać pochodzenie produktów, a podejmując decyzje zakupowe zwracajmy na to uwagę. Pomocne w naszych decyzjach mogą być różne oznaczenia. Oznaczenie "PRODUKT POLSKI" jest dobrowolne i dotyczy pochodzenia surowca i miejsca przetworzenia. Kupując produkty z oznaczeniem "PRODUKT POLSKI", mamy pewność , że został one wyprodukowane w Polsce i na bazie surowców krajowych.

Dodatkowo pamiętajmy o jakości kupowanych produktów. WIelu krajowych producentów ma ugruntowane pozycje na rynku, ich produkty są dobrze rozpoznawalne i mamy świadomość z jakiego zakładu kupujemy produkty. Wielu rolników jest również znanych ze swoich produktów sprzedawanych lokalnie.

Szukając wysokiej jakości można się oprzeć również na oznakowaniu, które potwierdza jakość żywności. W ramach europejskich systemów dostępne są produkty ekologiczne, produkty z chronionym oznaczeniami geograficznymi, chronionymi nazwami pochodzenia i gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami. Można również szukać produktów z krajowych systemów i programów jakości. Poznaj Dobrą Żywność - PDŻ, system  "Jakość Tradycja" ,QMP, QAFP, PQS. Produkcja Integrowana.

Kupując produkty krajowego pochodzenia wspierasz przedsiębiorców, rolników i firmy działających na terenie Polski, wspierasz budżety samorządów i dajesz wyraz nowoczesnego patriotyzmu.

Zapewniamy Państwa, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, nie ustaniemy w wysiłkach by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Rzeczpospolitej Polskiej, by zapewnić Polakom bezpieczną, zdrową żywność wysokiej jakości.

 

Wspólny apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji rolniczych i branżowych o zachowanie patriotyzmu konsumenckiego.

Źródło: MRiRW; fot. pixabay

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin