Średnie ceny truskawek sięgnęły pułapów ubiegłorocznych

 

Dotychczas obserwowano na polskim rynku wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego ceny truskawek. Prawdopodobną przyczyną była niższa niż rok temu podaż owoców – wegetacja roślin z uwagi na chłodniejszą wiosnę uległa opóźnieniu, nie było efektu „wysypu” owoców na rynku. Obecnie nieco cieplejsza pogoda sprzyja dojrzewaniu truskawek, toteż ofert pojawia się na rynkach więcej.

Analizująca ceny owoców i warzyw agencja APK-Inform podaje, że średni zakres cen za kilogram truskawek wynosi 3,49 – 5,00 zł, a więc o 14% taniej niż w ubiegłym tygodniu. W odniesieniu do wartości z roku 2019, oznacza to identyczny poziom stawek.

Oczywiście cena zależy w dużej mierze od odmiany – za te bardziej atrakcyjne, można uzyskać lepsze stawki.

Wiele mówiono, że z uwagi na niedobory pracowników sezonowych, ceny truskawek będą w tym sezonie znacznie wyższe. Dochodzą do tego problemy związane z obfitymi deszczami, silniejszą presją chorób grzybowych i większymi nakładami na ochronę. Tymczasem pomimo utrudnień w branży, dostawcy decydują się na obniżanie stawek, wobec czego nie różnią się one istotnie od tych z roku ubiegego.   

Powiązane artykuły

A miało być tak pięknie...

Załamanie