Dotacje na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny

 

Od 26 października 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

Na złożenie dokumentów w tym jesiennym naborze rolnicy będą mieli czas do 24 listopada 2020 r. Oferta pomocy, która finansowana jest z budżetu  PROW na lata 2014-2020, skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.

Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.

Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.  

Komentarze  

0 #2 rolnik i sadownik 2020-10-11 17:25
Był taki czas, że w promieniu 50 km miałem 6 większych i mniejszych przetwórni do których mogłem zawieżć nawet porzeczki i ogórki z działki. Wszystko to zostało zlikwidowane. A może dało by się choć niektóre z tych zakładów przywrócić do życia a nie zachęcać mnie, sadownika i rolnika, abym w piwnicy, w garażu, w jakichś dostosowanych do przetwórstwa budach, rozpoczął smażyć powidła i wytwarzać jabłkowe czipsy. Po robocie, w wolnych chwilach, w nocy i w niedzielę. Ja bym może i nawet się za to wziął, ale jestem już zajęty wytwarzaniem dla sąsiadów i grona wtajemniczonych znajomych tego co wszyscy lubią ale nikt nie przyzna się od kogo to otrzymał. Dla tych którzy nie kumają o co chodzi, dodam że ostatecznie można to nawet nazwać...śliwowicą.
Cytować
+8 #1 rolnik postępowy 2020-10-09 19:55
Każdy rolnik przetwórcą i sprzedawcą. Oczywiście po powrocie z pola, dokonanym wieczornym obrządku zwierzyny i skończonym udoju. I po zjedzonej kolacji. A wykąpać się i przespać ? No niby można ale wtedy może mu braknąć czasu na pójście wieczorem do teatru.
Cytować

Powiązane artykuły

X