Zbieranie czereśni nocą poprawia jakość owoców i morale pracowników

Zbieranie owoców pod osłoną nocy przynosi nie tylko owoce lepszej jakości, ale i poprawia morale pracowników. Do takich wniosków doszła firma Jealous Fruits z Kolumbii Brytyjskiej, która w swoich sadach czereśniowych przetestowała zbieranie owoców nocą. Pracownicy rozpoczynają pracę o północy i kończą wczesnym rankiem.

„W 2020 roku przeprowadziliśmy nocną próbę zbiorów z 90 zbieraczami i byliśmy bardzo zadowoleni z wyników” – mówi Julie McLachlan z firmy. „Zaobserwowaliśmy znaczną poprawę morale pracowników i zarobków, a także poprawę jakości zapakowanych czereśni”.

Pracownicy są bardzo zadowoleni z pracy w najchłodniejszej porze dnia, zachwyceni dłuższą zmianą i możliwość zwiększenia zarobków. Zmiana trwa od północy do 9 rano, z możliwością przedłużenia o godzinę, w razie potrzeby. 

„Ponieważ nasze zbiory trwają tylko 7 tygodni, bardzo ważne jest, aby nasi pracownicy mogli zmaksymalizować swoje zarobki. Ponadto niezwykle ważne jest, abyśmy zbierali wszystkie nasze czereśnie w optymalnej dojrzałości, utrzymując zbiory zgodnie z harmonogramem” – powiedział McLachlan.

Zbieracze wyposażone są w dwie czołówki, które odpowiednio oświetlają owoce, drabinę i gałęzie. Jak się okazuje, zbieraczom łatwiej jest zobaczyć owoce w nocy przy świetle czołówki niż w ciągu dnia, kiedy oślepia ich słońce. Pracownicy noszą odblaski, a specjalny protokół zbiorów pozwala uniknąć sytuacji, w których zbieracze i ciągniki znajdują się w tym samym rzędzie. Dodatkowo ciągniki, przyczepy i miejsca załadunku są dobrze oświetlone. Aby przeprowadzać zbiory w nocy, ważne jest, by zapewnić pracownikom dobre warunki do spania w ciągu dnia, dlatego pomieszczenia, w których odpoczywają pracownicy posiadają klimatyzację.

Zbiór w najchłodniejszych godzinach dnia ma również pozytywny wpływ na jakość czereśni. 

„Owoce o temperaturze miazgi od 15 do 18ºC są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia, które mogą powstać podczas zbioru. Widzimy mniej czereśni bez ogonków i znacznie mniej uszkodzeń spowodowanych uderzeniami” – skomentował McLachlan. Używając plandek Mylar do ochrony przed słońcem, nocne zbieranie prawie całkowicie eliminuje ryzyko brązowienia ogonków – brak słońca lub bardzo niski kąt porannego słońca, sprawiają, że zarówno czereśnia, jak i jej ogonek pozostają świeże. Ponadto zbiór owoców o niższej temperaturze miąższu jest również przyjazny dla środowiska, co zmniejsza zużycie energii w roślinie i powoduje mniejsze zapotrzebowanie na wodę podczas wodnego chłodzenia.

Źródło i fot.: freshplaza.com

Powiązane artykuły