Od 2024 roku rolnicy w Niemczech nie będą mogli stosować glifosatu

Zgodnie z przyjętym w środę przez niemiecki rząd projektem legislacyjnym, rolnicy w Niemczech będą musieli stopniowo ograniczać stosowanie glifosatu, a od 2024 r. całkowicie zaprzestać używania środków chwastobójczych na jego bazie. Wszystko po to, aby zachować czyste siedliska dla owadów.

„Zbliża się koniec glifosatu. Ekolodzy pracowali nad tym od dawna. Glifosat zabija wszystko, co jest zielone i odbiera owadom podstawę życia” – powiedział minister środowiska Svenja Schulze.

SOKI

Rolnicy skrytykowali planowaną ustawę, twierdząc, że zagraża ona egzystencji rodzinnych gospodarstw rolnych. Ich zdaniem zakazy są mniej skuteczne w promowaniu różnorodności biologicznej niż współpraca między rolnikami i ekologami.

W 2015 roku, kiedy agencja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła, że popularny Roundup prawdopodobnie powoduje raka wywołało to globalną debatę na temat bezpieczeństwa glifoasatu.

Zgodnie z projektem przepisów niemieckich, stosowanie herbicydów i insektycydów, które mogą szkodzić pszczołom, zostanie zakazane na niektórych obszarach. 

Joachim Rukwied, szef niemieckiego stowarzyszenia rolników, powiedział, że proponowane przepisy są niewłaściwym sposobem osiągnięcia większej ochrony środowiska, dodając: „Partnerstwo między rolnictwem a ochroną środowiska, ze wspólnymi celami, środkami i zachętami, byłoby bardziej obiecujące”.

Ustawa musi zostać uchwalona zarówno przez izbę niższą Bundestagu, jak i izbę wyższą Bundesratu, która reprezentuje interesy 16 samorządów regionalnych w Niemczech, co zwykle trwa kilka miesięcy.

Źródło: Reuters

Powiązane artykuły

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Brutalne rozstanie z glifosatem

Mogą być problemy z dostępnością glifosatu

X