Hiszpania: Ceny truskawek jak 30 lat temu. Producenci protestują

Hiszpańscy producenci truskawek za kilogram owoców otrzymują obecnie mniej niż 1 €, co ciekawe za taką cenę sprzedawano truskawki ponad 30 lat temu. Przy wciąż rosnących kosztach produkcji cena jest nie do zaakceptowania dla plantatorów, którzy strajkują żądając nie tylko uczciwych cen, ale i przyzwoitego traktowania.  

60 rolników z prowincji Huelva wzięło udział w proteście Związku Małych Rolników i Farmerów (UPA Huelva), który odbył się w poniedziałek w Moguer. Protest trwał około godziny, a liczba uczestników z powodu pandemii została ograniczona do przedstawicieli grup.

Protestujący domagają się uczciwych cen i przyzwoitego traktowania producentów.

Obecnie hiszpańscy producenci truskawek otrzymują 1  za kilogram, co według UPA jest ceną, którą można było uzyskać ponad 30 lat temu. Tymczasem koszty produkcji kształtują się na poziomie prawie 1,50 , a produkt jest sprzedawany za ponad 3 €  za kilogram w hiszpańskich supermarketach.

„To niesprawiedliwe, że zyski trafiają do spekulantów, podczas gdy rolnicy podejmują ryzyko i codziennie ciężko pracują, aby produkować wysokiej jakości owoce dla ludności hiszpańskiej” - podkreślił Piedra.

Piedra powiedział również, że chociaż stowarzyszenie uważa, że kontrole są konieczne, to jednak rolnicy powinni być podczas nich szanowani i traktowani z szacunkiem. Dodał, że kampania jagodowa Huelvy generuje ponad 90 tys. miejsc pracy, a producenci są codziennie sądzeni jak przestępcy: „Producenci jagód są nieustannie poddawani licznym kontrolą, co bardzo utrudnia codzienną pracę”. Powiedział, że chcą, aby liczba i częstotliwość kontroli była taka sama, jak w innych sektorach produkcyjnych. 

Powiązane artykuły