Akt desperacji producentów czereśni

Producent czereśni z Apulii 31 maja w Casamassima (Bari) protestując przeciwko gwałtownemu spadkowi cen czereśni, wyrzucił na ulicę kilka skrzynek owoców, aby zwrócić uwagę władz i przechodniów. Film stał się popularny w internecie.

 

 

Cena hurtowa, jaką producenci uzyskują za kilogram czereśni, wynosi obecnie 1,00 euro. Z drugiej strony cena, jaką konsumenci płacą w supermarkecie, wciąż rośnie. Dotyczy to zwłaszcza odmian Bigarreau i Giorgia.

- Za nasze wiśnie dostajemy tak mało, że ledwo jesteśmy w stanie pokryć koszty produkcji. Niestety, jesteśmy teraz w dość trudnej sytuacji. Nie wiemy, czy zaprzestać produkcji, czy dalej grać w te gry marketingowe. - mówi jeden z producentów.

Gest producenta z Casamassimy był aktem desperacji. Nastrój jaki panuje wśród producentów to gniew i rezygnacja. Według rolników potrzebna jest większa współpraca, a stowarzyszenia rolników w sektorze również muszą zrobić więcej.

Niektórzy z producentów, tak jak ten na filmie poniżej, w tym sezonie zdecydowali nie zbierać czereśni. Mężczyzna potrząsa gałęziami, aby wszystkie owoce spadły na zimię.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć film 

 

Źródło: Freshplaza.com

Powiązane artykuły