Polska
Średnie ceny skupu 8 odmian jabłek opracowano w oparciu o ceny jabłek eksportowych i na rynku krajowym publikowane przez Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGZ oraz o informacje zebrane w 10 większych grupach i organizacjach producentów wynosiły w zł/kg: Gala 1.52  (Royal Gala 1.80), Golden Delicious 1.30, RedJonaprince 1.25, Jonagold, Szampion, Ligol, Gloster, Idared od 0.98 (Idared) do 1.06 ( Jonagold). Średnio dla 8 odmian 1.14 zł/k, w styczniu 1.02 zł/kg.

W pierwszym kwartale tego roku ceny były wyższe o 0.05 do 0.10 zł/kg niż w roku ubiegłym. Na początku kwietnia tego roku ceny skupu są nieco wyższe niż w marcu. Mimo nieco mniejszych zapasów, mało prawdopodobny jest istotny wzrost cen w następnych miesiącach. Od dwóch tygodni jest mniejszy popyt na nasze jabłka w kraju i zagranicą.

Ceny skupu jabłek przemysłowych (loco zakład) wynosiły średnio 0.35 zł/kg, rok temu 0.23 zł/kg.

 

W marcu koszty produkcji oraz przechowania i ubytki dla różnych odmian kształtowały się następująco w zł/kg:

Gala 1.30, Golden Delicious i RedJonaprince 1.20, a odmian Szampion i Idared 1.05. Do końca marca tylko u trzech odmian ceny skupu przewyższały koszty produkcji. Skończyła się sprzedaż jabłek odmiany Gala. W chłodniach jest najwięcej jabłek odmian dwukolorowych z niskimi cenami skupu. Jeśli do końca sezonu za te jabłka, ceny skupu nie przekroczą 1.20 zł/kg, znowu będą duże straty.

 

Kraje zachodniej Europy

Średnie ceny skupu za jabłka średnicy 75-80 mm w eurocentach/kg wynosiły:

Niemcy
Gala 65,Szampion 50, Golden Delicious 40, Jonagold 35, ReJonaprince 32, Idared 31.

Południowy Tyrol
Gala 62, Fuji 45, Granny Smith 43, Golden Delicious i Red Delicious 35.

Hiszpania
Fuji 40, Red Delicious 30, Granny Smith 28,Golden Delicious 25.

Francja
Gala 30, Golden Delicious i Braeburn 25.

Holandia
Elstar 60, Jonagold 35

Belgia
Jonagold 30.

Średnie ceny jabłek przemysłowych w eurocentach/kg wynosiły:
Hiszpania 6-7, Francja 7-8, Niemcy 8-9, Holandia i Belgia 12-13.

 

W tych 6 krajach ceny skupu były stabilne w ostatnich dwóch miesiącach. Eksperci przewidują spadek cen odmian Jonagold i Golden Delicious. Tam także był niższy popyt na jabłka w ostatnich tygodniach. Z wyjątkiem Hiszpanii i Francji, w pozostałych krajach, ceny skupu za wszystkie odmiany były wyższe niż w Polsce. Możemy być konkurencyjni, zwłaszcza na rynku niemieckim. Zastanawiająca jest niska cena odmiany RedJonaprince w Niemczech. Istotnie niższe są ceny w krajach wschodniej Europy. Dobrze tam konkurujemy z jabłkami zachodniej Europy.

W krajach zachodniej Europy koszty samej produkcji wahają się od 35 do 40 eurocent/kg. Wszędzie nieopłacalna jest produkcja odmiany Jonagold i prawie wszystkich jabłek w Hiszpanii i Francji. Mimo iż w chłodniach dominują odmiany z wyższymi cenami, tamtejsi producenci jabłek nie spodziewają się opłacalnych cen w następnych miesiącach. Główny powód, za wysoka produkcja, zwłaszcza w Polsce.

 

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection