Ideałem byłoby, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo

- Utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i upowszechnienie małego przetwórstwa pomoże zatrzymać zysk u rolników - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Zdaniem ministra dobre skutki Europejskiego Zielonego Ładu to produkcja żywności lepszej jakości:

"Mniej będzie nawożenia, mniej środków ochrony roślin, skrócenie drogi +od pola do stołu+. To wszystko oznacza dla konsumentów może droższą żywność, ale lepszej jakości"

Zapytany o priorytety minister wskazał na "ustawę w sprawie wdrażania płatności bezpośrednich czy rozwiązania legislacyjne dotyczące bezpośredniej sprzedaży, skrócenia łańcucha dostaw, zgodnie z zasadą "od pola do stołu", ale też przetwórstwa na małą skalę".

"Ideałem byłoby to, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo. Co jednak wcale nie jest proste. Może receptą są spółdzielnie - spółdzielczość mleczarska, która ostała się jako jedyna, radzi sobie znakomicie. Będziemy bardzo mocno wspierać mniejsze przetwórstwo, blisko zlokalizowane i powiązane właścicielsko z rolnikiem. Jak się nie ma własnego przetwórstwa, to zysk ucieka. 4,5 mld zł na przetwórstwo, głównie małe, zapisaliśmy w Krajowym Planie Odbudowy" - tłumaczył.

Minister powiedział, że "Polski Ład przewiduje finansowanie przetwórstwa". "Trzecie źródło finansowania i przetwórstwa i rolnictwa precyzyjnego to Wspólna Polityka Rolna. Zatrzymaniu zysku u rolnika, przełamaniu zmowy cenowej służyć ma też Polski Holding Spożywczy. Ustawa, która wprost pozwala na przekazanie aktywów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jest już w Sejmie. To w MAP, wokół Krajowej Spółki Cukrowej, będzie zbudowany ten holding. Mam nadzieję, że do sezonu zbiorów owoców miękkich uda się go stworzyć" - powiedział Kowalczyk.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze  

+5 #1 Jacek Pruszkowski 2021-11-18 15:20
Dobry dziadek Minister powiedział, że: ,,mniej będzie nawożenia, mniej środków ochrony roślin". To nawet logiczne. Wielu rolników nie będzie zwyczajnie na nie stać. Następny cytat: ,,"Ideałem byłoby to, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo". Najpierw trzeba by rolników zorganizować a znając podejście nas rolników do grup producenckich i zrzeszania się oraz konfrontując to z zasadami organizacji rynku owoców w UE śmiem twierdzić, że z formalnego punktu widzenia uda się to bardzo niewielkiej liczbie. Kolejny cytat: ,,Zatrzymaniu zysku u rolnika, przełamaniu zmowy cenowej służyć ma też Polski Holding Spożywczy". Tu obawiam się patrząc realnie że potrwa to wiele lat i niewiele z tego wyjdzie. Przykładem są upadłe grupy producenckie, które rozgrabione zarastają pokrzywami. I choć mówi się od kilku lat, że powinien je przejąć KOWR właśnie dla Polskiego Holdingu Spożywczego nic się z tym nie dzieje. Więc mamy kolejną serię bajek.
Cytować

Powiązane artykuły

X