6, 8, a może 12 zł za kilogram?

Powoli zbliżamy się do zbiorów porzeczki, plantatorzy zastanawiają się na jakie stawki mogą liczyć w tym sezonie. 6, 8 i 12 złoty za kilogram czarnej porzeczki - takie ceny skupu padają na jednej z grup zrzeszających producentów czarnego złota.

W poprzednim sezonie wyjściowa stawka ceny skupu porzeczki zaproponowana przez zakłady wynosiła 3,00 zł/kg, niedobór surowca na rynku spowodował jednak szybki wzrost cen, ostatecznie porzeczki w zależności od regionu były wykupowane w cenie od 3,40 do 4,20 zł/kg. Zdarzały się też wyższe stawki.

W tym sezonie plantatorzy liczą na jeszcze wyższe stawki, tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że zbiory będą mniejsze,  nie mówiąc o wzrośnie kosztów produkcji. Sygnały płynące z rynku zwiastują więc wysokie ceny skupu porzeczek czarnych.

Jeden z forumowiczów powołując się na wiarygodne źródło informacji twierdzi, że w świętokrzyskim chłodnie będą skupowały czarną porzeczkę po 6-12 zł za kg, więc jego zdaniem cena skupu na poziomie 8-9 zł/kg będzie obowiązywała w każdym rejonie Polski, ponieważ w tym sezonie nie ma porzeczki.

Jednak nie wszyscy plantatorzy podchodzą optymistycznie do stawek na poziomie 8-9 zł/kg. Zdaniem sceptyków rekordowa cena jednego roku przynosi więcej szkód niż korzyści, destabilizuje rynek i powoduje wysyp nowych plantacji, co w rezultacie doprowadza do ceny na poziomie 0,40 zł/kg, czyli zdecydowanie poniżej opłacalności. Ich zdaniem lepiej kilka lat z rzędu sprzedać owoce po 3,00 zł za kg, niż raz za 8,00 zł.

Natomiast wszyscy plantatorzy są zgdoni co do jednego: w tym sezonie porzeczki jest mało, więc cena powinna być satysfakcjonująca.

Powiązane artykuły

Zakazać importu!

Rosną ceny truskawek na skupach

Kto jest winny niskim cenom truskawek?

X