Zainteresowanie jabłkiem deserowym jest znikome. Ma to swoje odzwierciedlenie w bardzo niskich cenach. Średnio za jabłka w karton można otrzymać na tą chwilę od 0,50 zł/kg do 0,60 zł/kg netto. Na sortowanie od 0,30 zł/kg do 0,50 zł/kg netto. Nienzacznie droższa jest Gala i Golden. 

Części sadowników już brakuje skrzyń na jabłka. Jednak, jak wyjaśniają, nie tylko obfite zbiory ich zaskoczyły, ale przede wszystkim brak popytu i bardzo niskie ceny. Wielu liczyło, że zbierane na początku jabłka będzie można sprzedać prosto z drzewa, jednak jak na razie nie ma takiej możliwości. Zazwyczaj upłynniali część zbiorów, chociażby Gali Must, Ligola czy Lobo, co w tym roku było trudne, chyba, że cena proponowana przez pośredników kogoś zadowalała... Część sadowników przypuszcza, że zbiór Idareda czy jabłek z mniej dochodowych odmian będzie musiało sobie odpuścić.

Oczywiście, skrzynie można dokupić. Z tropu zbija jednak ich cena. Stawki za używane skrzynie w ogłoszeniach to około 100 zł, a pojawiają się nawet wyższe oferty. Biorąc pod uwagę obecne ceny, stara skrzynia jest warta więcej, niż zerwane do niej jabłka. Dylemat jest więc niemały.

Eksport jabłek jest na razie niewielki. Przeważająca część sadowników zamyka więc towar w chłodni czekając na lepszą koniunkturę, jednak pewna część producentów nie ma gdzie przechowywać jabłek. Niestety, zejście jest małe, więc i ceny bardzo niskie. Istnieje możliwość wynajęcia chłodni, jednak stawki za wynajem także wzrosły. Ze względu na małe zapotrzebowanie zdarza się, że pośrednicy kupują towar tylko od stałych dostawców.

Za Szampiona w karton 70+ można obecnie uzyskać około 0,50 zł/kg, Red Jonaprince 70 + na sortowanie 0,60 zł/kg, Ligol 70 + na sortowanie 0,45 zł/kg,  Golden Delicious i Gala Must 0,70 zł/kg za 70+, za Glostera w kartonie 70+ pojawiły się oferty 0,40 zł/kg, Idared w skrzyni 0,35 zł/kg.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia