Ceny polskich jabłek deserowych utrzymują bardzo niski poziom. Za Idareda pośrednicy oferują obecnie około 0,35 zł/kg za jabłka w rozmiarze 70-80 cm. Na Ukrainie jabłka tej odmiany są dwukrotnie droższe – średnio 0,78 zł/kg.  W Rosji osiągają ceny około 2,00 zł/kg w hurcie.  

Według analityków EastFruit Idared jest obecnie jedną z najdroższych odmian na rynku rosyjskim. Średnia cena hurtowa wynosi 0,55 dol/kg (ok. 2,00 zł/kg), a cena minimalna nie spada poniżej 0,46 dol/kg (1,72 kg/kg). Według serwisu, Idared jest sprzedawany o 20% drożej niż inne popularne odmiany, takie jak Jonagold, Reneta Simirenko, Gala, a nawet Granny Smith. – Należy jednak zauważyć, w ciągu ostatniego tygodnia stawki za jabłka odmiany Idared i tak spadły o 7%.

Chociaż na Ukrainie ceny jabłek są na rekordowo niskim poziomie, Idared również sprzedaje się drożej niż większość innych odmian.  Za dobrej jakości jabłka tej odmiany można otrzymać 0,21 dol/kg (0,78 zł/kg). Zdaniem analityków, ceny jednak spadną, gdy zwiększy się podaż tej odmiany.

W Mołdawii, gdzie zbiory odmiany Idared rozpoczęto wcześniej, ceny są niższe. Średnia cena hurtowa spadła już do 0,15 dol/kg (0,56 zł/kg), czyli aż o 17 % w ciągu jednego tygodnia.

W Gruzji ceny również nieznacznie spadły. Cena u producenta wynosiła 0,28 dol/kg (1,04 zł/kg).

 

Źródło: EastFruit

Ostatnie ogłoszenia