Od początku grudnia rosną ceny jabłek przemysłowych. Wzrost jest znaczny, bo przecież jeszcze w listopadzie cena była na poziomie 0,10 zł/kg, czyli już na granicy opłacalności zbioru (zbioru, nie produkcji!). Dziś cena przemysłu to już od 0,20 do 0,25 zł/kg, a stawki za suchy dochodzą do 0,30 zł/kg.

Oznacza to, że sprzedaż niektórych odmian na sortowanie po 0,40 zł/kg stało się mało opłacalne, tym bardziej, że niektóre sortownie odliczają po 5 groszy z każdego kilograma przemysłu.

Ci producenci, którzy decydują się sprzedać jabłka na suchy przemysł, tłumaczą się tym, że efektem końcowym sortowania będzie średnia cena niewiele ponad 0,30 zł/kg, a terminy płatności na sortowniach są zazwyczaj dłuższe niż na skupach przemysłowych. Kilka groszy więcej na kilogramie nie wszystkim zrekompensuje nerwy stracone przy oglądaniu wyników sortowania. Natomiast szybki przelew po wysypaniu jabłek na suchy przemysł pomoże załatać niejedną dziurę w domowym budżecie albo sfinansować zimowe cięcie.

Niskie ceny i niewielkie różnice cenowe dla poszczególnych klas jakościowych sprawiają, że sadownicy dążą do sprzedaży po uśrednionych cenach, gdzie nabywca płaci jedną stawkę za każdy kilogram owoców w skrzyni. Wówczas wiadome jest, jaka będzie końcowa cena i nie rozczarujemy się oglądając tzw. "wyniki sortowania". Dochodzimy więc w sposobie handlu, do standardów zachodnich, gdzie kupno po średniej cenie jest standardem, a tylko w przypadkach, gdy ciężko jest ustalić wartość towaru w skrzyni (grad, ordzawienie, itp) następuje sprzedaż na sortowanie.

Pytanie tylko czy za wzrostem cen przemysłu pójdzie wzrost cen jabłek deserowych? Dalej podium okupuje trójka Gala-Golden-Red Jonaprince. Ceny reszty nadal kształtują się w przedziale 0,40-0,50 zł/kg, a brak wyraźniejszego popytu na te odmiany budzi obawy co do perspektyw wzrostu ich cen. Również jakość tych odmian, w szczególności jędrność, ogranicza możliwości ich wzrostu. Przykładem jest tu Idared, za który możemy otrzymać nawet 0,8 0 zł/kg, jeśli będzie spełniał tylko kryteria jędrnościowe (6 kG), jednak jabłko poniżej tych kryteriów kosztuje już tylko 0,40 zł/kg. 

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia