Kolejnym owocem, zaraz po czarnej porzeczce, przy którym trudno w ostatnich latach mówić o opłacalności jest aronia. Czarne złoto, jak mawiają producenci, na przestrzeni 15 lat tylko dwukrotnie uzyskiwało zadowalające ceny. W ostatnich latach we znaki dawało się małe zainteresowanie owocami i brak znaczących rynków zbytu.

Podobnie miało być również i w tym sezonie, o czym jeszcze zimą przekonywało wielu ekspertów. Okazuje się jednak, że w sezonie ogólnych deficytów, rynek ukazuje całkiem niezły popyt i bardzo dobrą, jak na ten owoc, cenę.

Obecnie za kilogram aronii ze zbioru mechanicznego można otrzymać od 1,10 – 1,30 zł/kg. W rolniczych serwisach ogłoszeniowych producenci cenią swoje owoce nawet na 1,50 zł/kg.

Popularność niechcianych zazwyczaj owoców wynika także z ogólnych spadków w plonowaniu innych gatunków. Niedobory innych owoców generują popyt na aronię, a wynikową tego popytu jest aktualna cena, która warto dodać, satysfakcjonuje producentów biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie koszty produkcji.

 

fot.pixabay

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection