Przez lata zwykło się uważać, że cięcie jabłoni to typowo męskie zajęcie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację zauważa się jednak, że do cięcia przystępuje wiele kobiet. Podczas gdy dla jednych jest to zwykła kolej rzeczy, według innych zdecydowanie nie jest to zajęcie dla kobiet.

Kilka dni temu zamieściliśmy informację o tym, że sadownicy w coraz większym stopniu swoimi siłami wykonują zabieg zimowego cięcia. Decyduje o tym głównie podejście ekonomiczne. Ekip jest mało, a stawki wysokie i prawdopodobnie będą rosły. Są już tacy, którzy oferują swoją pracę przy stawce 20 zł za godzinę. To główny powód, dla którego wielu sadowników pracuje siłami swoimi i domowników. A jeśli domownicy, to i kobiety. Pod artykułem rozgorzała dyskusja czy kobiety przy cięciu pracować powinny, czy jednak powinna zostać to praca przeznaczona dla mężczyzn.

Przeciwnicy twierdzą, że praca jest ciężka i typowo męska. Zauważają, że w odniesieniu do tego tematu powinna decydować tradycja wynikająca niejako z przyjętych norm społecznych. Pojawiają się również argumenty o zimnie i obowiązkach domowych. Niektórzy czytelnicy powołują się nawet na honor i konieczność sprostaniu zamierzonemu celowi własnymi siłami. Sugerują, że decydują tu zbyt daleko posunięte chęci poczynienia oszczędności na wypłatach dla pracowników.

Druga strona dyskusji, w tym także kobiety, ma wiele kontrargumentów. Zwolennicy zauważają, że zimy są coraz bardziej łagodne, a obecna dopiero wczoraj przyniosła pewne opady śniegu. W związku z tym praca ta nie jest aż tak męcząca, jak twierdzi druga strona dyskusji. Kolejni sadownicy przyznają, że ich żony nie pracują po 10 godzin, a po 3 -5 godzin dziennie – rekreacyjnie. Padały też argumenty techniczne – coraz więcej sadów karłowych na M9, gdzie do cięcia nie potrzeba piłki tylko mniejszy sekator. Po drugie same sekatory – jak twierdzą dyskutanci, nowe narzędzia są lekkie, ostre i nie potrzeba dużo wysiłku, aby obcinać gałęzie do 20 – 25 mm.

Czy zatem praca kobiet przy cięciu  będzie coraz częstszym widokiem? Kobieta nie powinna mieć wstępu z sekatorem do sadu? A może po prostu najrozsądniej powiedzieć, że każdy powinien rozstrzygać sprawę we własnym zakresie i według własnych potrzeb? Zapraszamy do dyskusji.

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection