Marża na jabłku przemysłowym w sezonie zbiorów wynosi dla pośredników wynosi w zależności od wielu czynników 2, 3 lub 4 grosze na kilogramie. Zdarzają się marże większe, ale w przypadku na przykład dużych odległości do przetwórni. Pośrednicy, którzy mają szczyt sezonu w okresie zbiorów mogą pomarzyć o marżach, jakie uzyskują obecnie grupy producenckie z odsortowywanych jabłek.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to brak rozgraniczenia przemysłu suchego od mokrego. Grupa czy to na standardowej sortownicy czy na presortingu oddziela te dwa sorty.

Jednak sadownik otrzymuje na rozliczeniu jedną cenę. W zależności od grupy cena ta wynosi od 0,35 zł/kg do 0,42 zł/kg za suchy i mokry przemysł razem. W przypadku suchego przemysłu oznacza to zysk rzędu 0,25 zł/kg. W przypadku mokrego, nawet 0,17 zł/kg. O takich zyskach pośrednicy jesienią mogą zapomnieć.

W sezonie o niezwykle dużym odsetku przemysłu po sortowaniu, który sięga 20%, 30%, 40% a czasami nawet 50%, tonaż razy ta wysoka marża daje bardzo duże kwoty. Są jednak podmioty, które rozgraniczają cenowo suchy przemysł od mokrego.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection