Marża na jabłku przemysłowym w sezonie zbiorów wynosi dla pośredników wynosi w zależności od wielu czynników 2, 3 lub 4 grosze na kilogramie. Zdarzają się marże większe, ale w przypadku na przykład dużych odległości do przetwórni. Pośrednicy, którzy mają szczyt sezonu w okresie zbiorów mogą pomarzyć o marżach, jakie uzyskują obecnie grupy producenckie z odsortowywanych jabłek.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to brak rozgraniczenia przemysłu suchego od mokrego. Grupa czy to na standardowej sortownicy czy na presortingu oddziela te dwa sorty.

Jednak sadownik otrzymuje na rozliczeniu jedną cenę. W zależności od grupy cena ta wynosi od 0,35 zł/kg do 0,42 zł/kg za suchy i mokry przemysł razem. W przypadku suchego przemysłu oznacza to zysk rzędu 0,25 zł/kg. W przypadku mokrego, nawet 0,17 zł/kg. O takich zyskach pośrednicy jesienią mogą zapomnieć.

W sezonie o niezwykle dużym odsetku przemysłu po sortowaniu, który sięga 20%, 30%, 40% a czasami nawet 50%, tonaż razy ta wysoka marża daje bardzo duże kwoty. Są jednak podmioty, które rozgraniczają cenowo suchy przemysł od mokrego.

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin