Kilka dni temu minister rolnictwa ogłosił, że testy na koronawirusa dla pracowników sezonowych z zagranicy będą wykonywane na koszt państwa. Nie spodobało sie to nauczycielom, którzy również domagają się finansowania testów. 

Jan Krzysztof Ardanowski na antenie radia RMF FM podkreślił, że każdy ubezpieczony pracownik będzie miał wykonany test na koszt NFZ.

 – Pracownicy zza granicy muszą być badani, ci pracownicy z zagranicy, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce w rolnictwie jako dziele szczególnym, zabezpieczającym również bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, będą mieli wykonane testy, bo są w Polsce ubezpieczeni. –  powiedział minister rolnictwa.

Stanowisko to nie spodobało się nauczycielom. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się z kolei, żeby również wszyscy nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli, szkół, poradni czy schronisk młodzieżowych mieli wykonane bezpłatne, szybkie testy na obecność koronawirusa.

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. To podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii. Dlatego w trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. – czytamy w apelu ZNP.

 Minister rolnictwa, powiedział, że spodziewał się takich reakcji i wyjaśnił:

 – Jestem przekonany, że Ci pracownicy przyjeżdżają również po to, żeby nauczyciele mieli co jeść, bo jeżeli nie sprzątniemy zbiorów, a niestety część zbiorów w Polsce jest uzależniona od siły roboczej. (…) ja zresztą wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy, czy to są ci, którzy nie mają prawa do zasiłku czy też młodzież a może ci nauczyciele, którzy nie będą pracowali, żeby ludzie po kilka, kilkanaście dni również pracowali u rolników.

Na pytanie redaktora, czy minister zachęca nauczycieli, żeby poszli zbierać truskawki i czereśnie u rolników, ten odpowiedział: „Każdy kto pozostaje bez pracy, powinien tej pracy szukać”.

fot. pixabay.com

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection