ziś zakłady przetwórcze oferują producentom skup aronii luzem, ale po wyjątkowo niskich cenach.

Trwają zbiory aronii, jednak jak informują producenci w tym roku zbiory czarnego złota będą znacznie niższe niż w poprzednim sezonie. Czy mniejsza podaż spowoduje wzrost ceny?

„Tak naprawdę zaczęliśmy kupować aronię dopiero 1,5 tygodnia temu, więc nie możemy jeszcze mówić o skali spadku, ale każdego dnia zauważamy, że przychodzi do nas mniej osób, które są gotowe sprzedać aronię. To nie koronawirus jest winny, ale pogoda – komentuje sytuację przedstawiciel przetwórni.

Aronia w  bieżącym sezonie ucierpiała najpierw w wyniku przymrozków, a następnie panującej suszy. 

Według niektórych producentów, przy sprzyjających warunkach zbiory aronii mogą wynieść około 4 ton z hektara. Producenci są w lepszej sytuacji w tych regionach kraju, w których dość regularnie pada. Tam owoce aronii nie wysychają na krzaku, przez co są atrakcyjniejsze dla mroźni.

Dziś zakłady przetwórcze oferują producentom skup aronii w dużych ilościach, ale po cenach dalekich od satysfakcjonujących, które nie pokrywają kosztów uprawy tej rośliny. 

Cena na skupie w zależności od regionu to zwykle 1,00- 1,30 zł za kilogram. Jednak producenci nie spieszą się na razie ze sprzedażą aronii, czekając aż cena skupu będzie wyższa.

Źródło: Eastfruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection