Niemcy martwią się o tegoroczne zbiory jabłek i wiśni
Mroźne noce prawdopodobnie ograniczą plony w sadach nad Jeziorem Bodeńskim. W zeszłym tygodniu w Niemczech było kilka nocy z temperaturami poniżej zera. Do tej pory przymrozki dotknęły głównie owoce pestkowe – wiśnie i śliwki, ale ucierpiały także gruszki.
Szkody będzie można ocenić dopiero w tym tygodniu. Niewielu sadowników potrafiło uchronić drzewa przed mrozem. Niestety niewielu posiada nawadnianie antyprzymrozkowe. Jeśli chodzi o wiśnie, to taka ochrona, w ogóle nie wchodzi w grę. – powiedział Manfred Büchele z Competence Center Fruit Growing Bodensee w Ravensburgu.
Większość rolników niemieckich jest ubezpieczona od strat spowodowanych mrozem. Ponadto sadownicy wciąż liczą na zbiory jabłek. Na ostatni tydzień kwietnia synoptycy prognozują łagodniejszą pogodę, co jest ważne dla sadowników. Gdyby kwiaty jabłoni zamarzły, konsekwencje byłyby gorsze, ponieważ jabłka stanowią aż 90% owoców uprawianych w sadach nad Jeziorem Bodeńskim.
Źródło: DPA
Nie przegap najnowszych wiadomości
{source}[[a href="/sadownicy-poluja"]]Sadownicy polują[[/a]]{/source}
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Filipiny kolejnym kierunkiem dla polskich jabłek? Polska walczy o dostęp do rynku liczącego 120 mln konsumentów
- Borówka przed i w trakcie zbiorów – jak poprawić jakość owoców?
- WIŚNIA 2026: Ile płacą skupy? Problemy ze skrzynkami i prognoza końca zbiorów
- Hiszpanie uczą nas obrony roślin przed stresem związanym z wysokimi temperaturami
- Import wypiera krajowe owoce. Niemcy pytają: czy chcemy jeszcze własnych sadów?
- O przyszłorocznym plonie truskawki decyduje jesienna inicjacja pąków kwiatowych
- Wiśnie tanieją mimo braku surowca. ZSRP zwraca się do UOKiK o pilną interwencję


Komentarze