Cena musi wychodzić od producenta

Rozkręca się nam handel Galą i znów wraca temat kształtowania ceny owoców. Potencjalni nabywcy szukają towaru, dają ogłoszenia i liczą na kontakt. Natomiast większość sadowników ma żal, że oferty nie zawierają ceny, czasem wręcz domagają się jej podania w ogłoszeniu a nawet wzywają do kasowania ogłoszeń bez wartości liczbowych. No ręce już opadają.... Pisałem o tym w artykule: Cena czyni cuda, jednak wrócę do tematu jeszcze raz.

gala_ogloszenie.jpg

To producent mówi, ile sobie życzy na swoje owoce. Z ceną wychodzi ten, który chce sprzedać a nie ten, który chce kupić. W sklepie to sprzedawca nakleja karteczki z ceną a nie klient. Jak budujesz dom, to dzwonisz do hurtowni zapytać się o cenę materiałów a nie dzwonisz do nich z informacją, że za tyle bądź tyle, te materiały od nich możesz kupić. Nabywca zawsze chce kupić najtaniej jak to możliwe dany produkt, o danych cechach. Zawsze. Dlatego jest wielką krzywdą dla naszej branży, że ludzie proszą o podanie cen przez kupujących. Sadownik ma określić cenę, za jaką jest gotów sprzedać swoje owoce. Oczywiście, że będzie chciał uzyskać jak najwyższą marżę, to normalne i zdrowe. Jedna strona chce kupić i zapłacić jak najmniej a druga chce sprzedać i dostać jak najwięcej. Gdzieś pośrodku trzeba się będzie spotkać, bo każdej stronie zależy na domknięciu transakcji. Nabywcy, bo chce na tych jabłkach dalej zarobić a sadownikowi, bo chce z nawiązką odzyskać zaangażowane środki w produkt. To się nazywa cena równowagi rynkowej.

Natomiast jeśli pozwalacie na to, aby to kupujący ustalali cenę, by to oni wychodzili pierwsi z ofertą, to dajecie im wielki handicap – mają wówczas możliwość ukształtowania fałszywej świadomości, że "po tyle jabłka chodzą". Oni, dla własnego zarobku, będą tę cenę kształtowali na jak najniższym poziomie. Czy można mieć o to do nich pretensje? No nie, bo przecież pracują po to, aby zarobić dla siebie a nie dla Was. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić, aby to nabywcy wzięli się za kształtowanie cen na rynku. Cena musi wychodzić od producenta. Kupowaliście ostatnio skrzynie? Podrożały? Dlaczego podrożały? Bo drewno zdrożało. Czy to Wy proponowaliście producentowi skrzyń cenę? Czy zapytaliście jego o nią? Może się i targowaliście, może nawet jakąś zniżkę dostaliście, ale podstawą jest zawsze cena producenta! Jak kupujecie oprysk, to mówicie po ile dacie za Captan czy Coragen? Czy też pytacie o cenę sprzedawcę? Dlaczego więc tak patologicznie próbujecie ustawiać rynek jabłek? To Ty wiesz, ile wydałeś na produkcję (przynajmniej powinieneś wiedzieć), więc wiesz jaka powinna być cena Twojego jabłka. Domyślam się, że te dopytywania o cenę spowodowane są tym, że niewielu sadowników w Polsce wie jaka jest wartość tego, co oferują. Nie wiedzą jakie są ceny owoców w innych krajach i jakiej marży mogą oczekiwać przy sprzedaży owoców, stąd próbują od nabywców usłyszeć cenę, aby samemu zbyt niskiej nie wskazać, bo jeszcze "by się oszukali". Niestety, takie rozumowanie doprowadza do tego, że to kupujący owoce, wychodząc z cenami próbują kształtować rynek pod siebie. Jak sadownicy zobaczą kilkanaście ogłoszeń, jak odbiorą kilkanaście telefonów z sortowni, że jabłko jest po tyle a tyle, to wówczas powstaje u nich wrażenie, że rzeczywiście taka jest cena rynkowa i po tyle trzeba sprzedawać. Czy naprawdę nie macie jeszcze dość rządzenia rynkiem przez handlarzyków? Czy nie czas wreszcie zacząć ten rynek kształtować pod siebie?

Jak zaczniecie wystawiać ogłoszenia, że Gala jest po 10 zł, to komunikat taki popłynie do odbiorców w Arabii Saudyjskiej i jeśli rynek tamtejszy zaakceptuje taką cenę, to przyjadą tu nabywcy i zapłacą Wam po 10 zł. Jeśli będą mogli dać 8 zł, to wrócą do Was z negocjacjami. Z własnej nieprzymuszonej woli ten nabywca nie zaoferuje Wam tych 8 zł. Nigdy.

Cena musi wychodzić od producenta. To on jest pierwszym ogniwem łańcucha dostaw, to on ma być pierwszym podmiotem kształtującym cenę produktu! Amen.

Powiązane artykuły

Ceny skupu wiśni 25.07.22

Cena spada zbyt szybko

Sadownicy polują

X