„Kpina i brak szacunku do producentów". Ruszył skup malin...

Sezon malinowy powoli się rozkręca, wraz ze wzrostem dostępności ceny malin na rynkach hurtowych nieznacznie spadły. Ruszył też skup. Na jakie ceny obecnie mogą liczyć producenci?

Na Rynku Hurtowym Bronisze kilogram malin kosztuje 25 zł.  Na Giełdzie Goławin również platon malin (16 pojemników po 250 g) sprzedawany jest w cenie 100 zł, czyli 25 zł/kg. Na Rynku Hurtowym Elizówka maliny kosztują 15 zł za opakowanie 500 g, 30 zł/kg. Na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa ceny maliny wynoszą od 9 do 11 zł za pojemniczek 250 g, 36- 44zł/kg.

Dziś ruszył oficjalnie skup malin, wyjściowe stawki są bardzo zróżnicowane wynoszą od 10 do 15 zł za kg, zdarzają się też stawki wyższe 17-18 zł, jednak w większości punktów skupu niestety obowiązują te niższe, czyli 10-12 zł/kg.  Zdaniem producentów stawki na tym poziomie to kpina i brak szacunku do plantatorów,

Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu nieliczne skupy, które ruszyły wcześniej, skupowa malinę w cenie 18 zł za kilogram, plantatorzy liczyli więc, że będzie to wyjściowa stawka. 

Plantatorzy postanowili bojkotować punkty skupu, które zaniżają ceny malin: Apel o wstrzymanie dostaw na punkty skupu, które wystawiły niższe ceny 

Przeczytaj także: Plantator apeluje do przetwórców, by nie podejmowali prób zmowy cenowej

 

Powiązane artykuły

Ceny skupu malin w dół

Ceny skupu malin w dół

Sadownicy polują

X