Plantatorzy nie godzą się na obniżenie cen skupu malin

Chociaż wszystko wskazywało na to, że będzie to bardzo dobry sezon dla producentów malin i ceny będą satysfakcjonujące, przetwórcy od początku robili wszystko, by jak najbardziej utrudnić życie producentom. Dziś pojawiła się kolejna informacja o spadkach cen skupu malin. Plantatorzy nie godzą się na obniżki, tym bardziej, że podaż malin w tym sezonie jest mniejsza, co oznacza, że branża przetwórcza nie jest w stanie w pełni zaspokoić swoich potrzeb.

Już początek sezonu wywołał wiele emocji, wyjściowe ceny na poziomie 10-14 złotych były zdecydowanie poniżej oczekiwań plantatorów, tym bardziej, że nie wszyscy pośrednicy oferowali wyżej wymienione stawki, niektóre punkty skupu oferowały stawki znacznie wyższe 17-18 zł. Różnica w cenie na poziomie kilku złotych wywołały oburzenie wśród plantatorów, którzy postanowili nie sprzedawać malin w punktach skupu, które zaniżają cenę. Presja pomogła, ceny malin wzrosły do poziomu 17-20 zł/kg.

Jednak plantatorzy malin niedługo cieszyli się wysokimi cenami, po zaledwie kilku dniach cena malin została obniżana aż o 4,00-4,50 zł/kg, cena skupu malin spadła do 14-14,50 zł/kg. Część skupów zastosowało niechlubną praktykę „zakupu” owoców bez podania ceny. Następnie cena ponownie wzrosła do 16,00-18,50 zł/kg, niestety ten stan również nie potrwał długo...

Producenci maliny informują o kolejnej próbie podjęcia zmowy cenowej. Łukasz Cielma producent malin z Lubelszczyzny zaapelował do pozostałych plantatorów, by jeśli wystąpi dziś zmowa cenowa lub punkty skupu nie poinformują o cenie do godziny 19:00, nie oddawali swoich owoców. Plantator zaproponował, że za darmo udostępni swoją chłodnię w celu przetrzymania owoców i następnie sprzedaży do punktu skupu, który zaoferuje wyższą cenę.

Zdaniem plantatorów, wszyscy, którzy mają możliwość powinni przetrzymać owoce lub udostępnić swoje obiekty innym plantatorom, tak by mogli negocjować cenę.

Przypominamy, że praktyka kupowania owoców bez podania ceny, stosowana przez niektóre punkty skupu, jest niezgodna z prawem. Plantator ma obowiązek zgłosić do UOKiK każdą taką próbę. 

Powiązane artykuły

Ceny skupu malin w dół

Ceny skupu malin w dół

X