ProNutiva – jakość i bezpieczeństwo owoców

 

ProNutiva, czyli technologia ukierunkowana na poprawę parametrów jakościowych jabłek oraz zmniejszoną liczbę pozostałości była głównym tematem konferencji zatytułowanej „ProNutiva. Naturalnie, łączymy!”, która zorganizowana została przez Arysta LifeScience 8 stycznia w Radziejowicach, niedaleko Mszczonowa. 

Ostatnimi laty w branży sadowniczej coraz częściej mówi się o opłacalności produkcji. Warto przyjrzeć się parametrowi dynamiki cen zmieniających się zależnie od podaży na rynku – większa podaż wpływa na zmniejszanie cen. Niestety, łatwo przewidzieć, że w najbliższych latach produkcja nie ulegnie ograniczeniu. Z drugiej strony, z roku na rok rośnie świadomość konsumentów, którzy mają coraz wyższe wymagania co do jakości żywności.

Zdaniem Szymona Matysiaka z Arysta LifeScience, rozwiązaniem, który służy polepszeniu opłacalności jest poprawa szeroko rozumianej jakości. Mowa tu o parametrach, które uzyskujemy poprzez skuteczną ochronę, nawożenie i biostymulację, jak również kwestii bezpieczeństwa, czyli umiejętnym zarządzaniu ilością wykrytych substancji aktywnych w jabłkach.

Czym zatem jest ProNutiva? Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy, jest to strategia ochrony ukierunkowana na poprawę jakości i obniżenia pozostałości z wykorzystaniem konwencjonalnych środków chemicznych, biostymulatorów i preparatów biologicznych. Technologia ProNutiva funkcjonuje obecnie w 8 krajach i 9 uprawach, takich jak między innymi jabłoń, truskawka czy winorośl. W Polsce testowana jest od 2 lat. Jak wyjaśnia Szymon Matysiak, grupa sadowników, z którą współpracowano w ramach doświadczeń projektu ProNutiva prowadzi gospodarstwa o bardzo wysokim standardzie. Z tego względu podniesienie opłacalności o 4 – 11 proc. było nielada wyzwaniem, które jednak udało się osiągnąć.

Mówiąc o poprawie parametrów jakościowych chodzi przede wszystkim o polepszenie zawiązania i intensyfikację podziałów komórkowych, skuteczniejsze przerzedzanie, co wpłynie na wielkość owoców, minimalizację możliwości ordzawienia się jabłek, kontrolę kształtu owoców, zapobieganie przedwczesnemu osypywaniu się przed zbiorem oraz poprawę wybarwienia jabłek. Odbywa się to przy udziale skutecznej ochrony zarówno przeciwko chorobom , jak i szkodnikom.

Technologia uwzględnia ochronę konwencjonalną opartą na preparatach: Syllit 65 WP, Captan 80 WG, Pyrus 400 SC (fungicydy), BM START (zawiązanie/podziały komórkowe), Regulex 10 SG/ Promalin (kontrola ordzawienia/poprawa kształtu owoców), Topper 10 ST (zapobieganie osypywaniu się jabłek przed zbiorem), a także Colorado (dojrzewanie i wybarwianie owoców).

Kolejnym elementem jest ochrona biologiczna, którą dołączana jest zazwyczaj w drugiej połowie sezonu. Tutaj można wymienić preparaty: Plantivax (choroby grzybowe), Carpovirusine (owocówka jabłkóweczka) oraz Xentari (zwójki liściowe).

Jakich korzyści powinniśmy oczekiwać po wdrożeniu strategii ProNutiva? W gospodarstwach, w których wdrożono technologię uzyskano większy odsetek owoców w rozmiarze pożądanym, czyli powyżej 70 mm, większa część plonu osiągnęła wybarwienie powyżej 50%, więcej było również owoców w klasie bez jakichkolwiek ordzawień. W rezultacie uzyskano mniej pozostałości, przy zachowaniu pełnej skuteczności ochrony.

IMG 5634Szymon Matysiak, Arysta LifeScience

Powiązane artykuły

Jak skutecznie chronić grusze? Artur Srokosz, BASF

Komunikat sadowniczy Hubert Konarski, 26.04.22

Czas na intensyfikację ochrony [Video]

Sadownicy polują

X