Sprawdził się czarny scenariusz z ubiegłego tygodnia (https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/8940-cena-jablka-przemyslowego-spada-ruszyla-machina-spekulacji) cena jabłka przemysłowego spadła do 45 groszy.

Od kilku dni między sadownikami i pośrednikami krążyła pogłoska o obniżce cen jabłek przemysłowych. Dziś plotka okazała się niestety faktem. Cena na punktach skupu spadła do 0,45-0,46 zł/kg.

Obniżka ta, z punku widzenia ekonomii jest zupełnie niezrozumiała. Podaż surowca zaledwie nieco zwiększyła się wraz ze zbiorami Gali i Lobo. Popyt natomiast pozostaje na tym samym – niezmiennym, wysokim poziomie.

Zdaniem sadowników chodzi o to, aby jabłka, które są przetrzymywane w gospodarstwach szybko trafiły na punkty skupu, a następnie na przetwórnie. Większość jest zdania, że to celowy zabieg mający na celu zwiększenie dostaw. Według nich, ceny szybko wrócą do poziomu sprzed obniżki.

Może warto więc przeczekać obniżkę cenową, tym bardziej, że przemysł, który gromadzony jest obecnie, jest w stanie przetrzymać w dobrym czasie dłuższy okres czasu.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection