Francja: Miliard euro dla rolników dotkniętych przymrozkami

Producenci owoców i plantatorzy winorośli w gospodarstwach spustoszonych przez silne mrozy, które utrzymywały się we Francji przez dwa tygodnie, skorzystają z miliarda euro pomocy, przyznanych przez rząd w ramach „funduszu wyjątkowej solidarności”.

Mróz zniszczył setki tysięcy hektarów upraw rolnych we Francji, ucierpiała jedna trzecia produkcji wina, co oznacza zmniejszenie obrotów o około dwa miliardy euro. Francuski premier Jean Castex zapowiedział pomoc finansową w wysokości miliarda euro dla sadowników i plantatorów winorośli, których uprawy w ostatnich tygodniach dotknęły silne mrozy. 

„Państwo musi stawić czoła tej katastrofie. W wyjątkowych okolicznościach, wyjątkowe środki. Przyszedłem ogłosić znaczący wydatek państwa na kwotę miliarda euro, ponieważ sytuacja to uzasadnia ”- ogłosił w sobotę premier Francji Jean Castex, na zakończenie okrągłego stołu z przedstawicielami rolnictwa i wybranymi urzędnikami w Montagnac

„Pieniądze zrekompensują realne straty” - powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa. Według francuskiego ministra rolnictwa Juliena Denormandie jest to prawdopodobnie „największa katastrofa rolnicza XXI wieku”. (Najwięszka katastrofa rolnicza stulecia)

W wyniku ujemnych temperatur, co najmniej jedna trzecia francuskiej produkcji wina została utracona, co oznacza mniejszą sprzedaż o około 2 miliardy euro, według wstępnych szacunków sekretarza generalnego konsorcjum rolników FNSEA. Jeśli chodzi o owoce pestkowe, prezes AOP (Association d'Organisations de Producteurs) uważa, że w tym roku ​​Francja może spodziewać się o połowę mniejszej produkcji, straty szacowane są na półtora miliarda euro. (Francuscy prucenci stracili prawie całe plony)

Źródło: lefigaro.fr

Powiązane artykuły