VeraW grupie czereśni o średnio wczesnym terminie dojrzewania najpopularniejszymi obecnie odmianami uprawianymi w polskich sadach są: ‘Vanda’, ‘Summit’ i ‘Techlovan’. Ich owoce zbiera się w IV-V tygodniu czereśniowym (ostatnia dekada czerwca - początek lipca).

Nowymi odmianami, perspektywicznymi w naszych warunkach klimatycznych są: Aida’, ‘Vera’ i ‘Sandra’. ‘Aida’ i ‘Vera’ to odmiany pochodzące z Węgier. Drzewa odmiany ‘Aida’ rosną średnio silnie i tworzą rozłożyste korony. Kwitną wcześnie, plonują regularnie, ale w pierwszych latach po posadzeniu średnio obficie. Owoce dojrzewają 2-3 dni przed owocami odmiany ‘Vanda’. Są atrakcyjne, duże, o masie 8-10 g. Mają kształt kulisty, spłaszczony na wierzchołkach i osadzone są na średnio długiej, dość grubej szypułce. Okrywa je początkowo ciemnoczerwona, a w pełnej dojrzałości - brązowoczerwona skórka. Miąższ jest czerwony, chrząstkowaty, bardzo smaczny.

Drzewa odmiany ‘Vera’ rosną średnio silnie, kwitną wcześnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania i obficie plonują. Owoce dojrzewają równocześnie z owocami odmiany ‘Vanda’ i są od nich większe. Ich średnia masa wynosi 8,5-10 g. Są bardzo atrakcyjne, ciemnoczerwone, okrągłe, osadzone na dość krótkiej szypułce. Ich skórka jest średnio podatna na pękanie w czasie opadów deszczu. Miąższ jest ciemnoczerwony, chrząstkowaty, bardzo smaczny.

Odmiana ‘Sandra’ pochodzi z Czech. Jej drzewa rosną średnio silnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania i plonują średnio obficie. Owoce dojrzewają prawie równocześnie z owocami odmiany ‘Techlovan’. Są bardzo atrakcyjne, duże, o masie przekraczającej często 10 g, sercowate, osadzone na długiej szypułce. Skórka czerwona do ciemnoczerwonej, lśniąca. Miąższ czerwony, chrząstkowaty, soczysty, smaczny. Warto podkreślić, że ‘Sandra’ należy do stosunkowo niewielkiej grupy odmian o jędrnym miąższu i bardzo małej podatności skórki na pękanie.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection