Drogana taNajwiększym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się odmiany czereśni o czerwonych owocach. Mało znane i bardzo rzadko uprawiane są natomiast odmiany o żółtej barwie skórki (bez rumieńca). Liczba takich odmian jest niewielka. Dawną odmianą o żółtych owocach jest ‘Kanarkowa’. Do dnia dzisiejszego można ją spotkać w alejach przydrożnych i starych sadach przydomowych. Jej drzewa rosną silnie, plonują dobrze i regularnie. Owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca, a ich masa wynosi ok. 5 g. Miąższ jest miękki, soczysty, słodki i bardzo smaczny. Należy podkreślić, że owoce tej odmiany najlepiej smakują zrywane prosto z drzewa, ponieważ są bardzo delikatne i łatwo się odgniatają.

Jędrniejsze i większe owoce o żółtej barwie skórki ma ukraińska odmiana ‘Dacznica’ (‘Letniskowa’). Dojrzewają one zwykle w pierwszej dekadzie lipca. Są duże, o masie 9-10 g, osadzone na długich i grubych szypułkach. Miąższ jest jędrny, słodko-kwaskowy, smaczny pod warunkiem, że owoce nie są zbyt wcześnie zrywane z drzewa. Owoce nie odgniatają się tak łatwo jak owoce innych odmian o żółtej skórce, ale niestety są podatne na pękanie.

Do odmian o żółtych owocach i późnym terminie dojrzewania należą ‘Dönissena Żółta’ i ‘Drogana Żółta’. Ich drzewa są wytrzymałe na mróz (zwłaszcza drzewa odmiany ‘Dönissena Żółta’) i mało podatne na choroby. Plonują one zwykle obficie i regularnie. Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca i osiągają 5-6 g (‘Dönissena Żółta’) i 6-7 g (‘Drogana Żółta’). Ich miąższ jest dość jędrny, słodki, czasami z delikatną goryczką, smaczny. Niestety, podobnie jak owoce większości odmian o żółtej barwie skórki, są one podatne na pękanie i odgniecenia.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection