Wczesne odmiany wiśni

Czudo WiszniaW grupie wiśni o wczesnym terminie dojrzewania warto zwrócić uwagę na polską odmianę o nazwie ‘Sabina’. Jest drzewa są wytrzymałe na mróz, mało podatne na choroby, niezawodne w plonowaniu, przydatne do uprawy w sadach towarowych i amatorskich. Owoce dojrzewają zwykle w pierwszej dekadzie lipca. Są średniej wielkości, ciemnoczerwone, kuliste. Miąższ jest stosunkowo luźny, delikatnie kwaskowy, ale smaczny. Owoce mogą być wykorzystywane do spożycia w stanie świeżym i na przetwory.

Bardzo smaczne owoce ma dojrzewająca w zbliżonym terminie węgierska odmiana ‘Erdi Bötermö’. Niestety, jej pąki kwiatowe i kwiaty są podatne na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki, dlatego w naszych warunkach klimatycznych jest zawodna w plonowaniu. Owoce są duże (6-7 g), czerwone i mają kształt okrągły, spłaszczony na wierzchołkach. Miąższ jest dość jędrny, słodko-kwaśny, aromatyczny.

Jedną z najwcześniej dojrzewających wiśni w naszym kraju jest inna węgierska odmiana o nazwie ‘Piramis’. Jej owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie drugiej i trzeciej dekady czerwca. Są duże (ok. 7 g), czerwone do ciemnoczerwonych i mają kształt okrągły, spłaszczony na wierzchołkach. Miąższ jest dość jędrny, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny. Niestety drzewa późno wchodzą w okres owocowania i są stosunkowo mało plenne.

Bardzo wcześnie osiągają dojrzałość zbiorczą również owoce ukraińskiej odmiany ‘Czudo Wisznia’. Jej drzewa rosną silnie, późno wchodzą w okres owocowania, plonują regularnie, ale zwykle średnio obficie. Owoce są duże do bardzo dużych (7-8 g), ciemnoczerwone i mają kształt nerkowaty. Miąższ jest ciemnoczerwony, jędrny, kwaśno-słodki, smaczny.

Powiązane artykuły

Odmiany czereśni o żółtej barwie skórki

Najbardziej zawodne odmiany czereśni

Średnio wcześnie dojrzewające odmiany czereśni