W tym roku trzeba zwrócić szczególną uwagę na termin zbioru poszczególnych odmian, starając się, aby był on jak najbardziej zbliżony do optymalnego. Tym bardziej, że przy niskim poziomie Ca w owocach (jeśli w sadzie wystąpiły objawy gorzkiej plamistości podskórnej), jabłka wcześniej uzyskują maksimum klimakteryczne i po prostu wcześniej dojrzewają, co potwierdza tegoroczny termin zbioru Gali – jest kilka dni wcześniejszy niż w poprzednich latach. Przeoczenie optymalnego terminu zbioru i jednocześnie niższa jakość przechowalnicza jabłek mogą narazić sadownika na kolejne, duże straty. Niektórzy sadownicy  zastanawiali się więc, czy w zaistniałej sytuacji  nie zrezygnować z przechowywania jabłek, a w miarę możliwości jak najszybciej próbować je sprzedać. Włożenie niepełnowartościowych jabłek do długotrwałego przechowywania mogłoby okazać się zbyt dużym ryzykiem, przed którym przestrzegał profesor Tomala podczas konferencji w Choceniu.

Sadownicy, którzy ponieśli duże starty w sadach muszą wiec teraz uważać, aby nie wystąpiły kolejne – w obiektach przechowalniczych. Nie da się bowiem uzyskać jabłek dobrej jakości po przechowywaniu, jeśli nie wprowadzi się do komór przechowalniczych owoców zebranych w odpowiednim terminie. Znamienne są słowa profesora, które warto przytoczyć ”Obiekt przechowalniczy to nie sanatorium, czyli złożony w nim plon nie nabiera sił i nie poprawia się jego jakość, tam tylko może ją w mniejszym tempie tracić…. Jakość owoców „budujemy” wtedy, kiedy pracujemy w sadzie, a kończymy wraz z ich  zbiorem”.
W sadach, w których wystąpił grad, czy przymrozek ordzawił owoce, część jabłek zostało zebranych wcześniej z przeznaczeniem dla przemysłu, część będą stanowiły owoce deserowe, ale przy ich zbiorze należy odrzucać wszystkie z niezauważonymi wcześniej uszkodzeniami skórki.

Ąutorka: Barbara Błaszczyńska, KPODR
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X