Dostarczanie drzewom owocowym odpowiednich składników pokarmowych we właściwych ilościach w poszczególnych stadiach wegetacji ma ogromny wpływ na produkcję owoców najwyższej jakości.

NAWOŻENIE POTASEM
Potas należy do podstawowych składników pokarmowych pobieranych przez rośliny sadownicze w największej ilości. Wpływa na właściwy wzrost, wybarwienie oraz jędrność owoców. Największe zapotrzebowanie na potas występuje w okresie zawiązywania owoców oraz w trakcie ich intensywnego wzrostu. Zalecane nawożenie potasem w okresie wiosennym:
dla jabłoni, gatunków pestkowych 90 -120 kg K2O na ha,
dla gruszy 120 -150 kg K2O na ha w postaci: soli potasowej (K-60%.), siarczanu potasu (50% K2O)
lub Patentkali (30% K2O i 10% MgO).
(jeśli wykonywane były analizy gleby, nawozić zgodnie z zaleceniami stacji chemicznej).

NAWOŻENIE AZOTEM
Nawożenie azotem zalecamy rozpocząć przed przewidywanym startem wegetacji (najlepiej około 3 tygodni przed przewidywanym startem wegetacji). Zabieg wykonany w tym terminie spowoduje, że roślina będzie dysponowała zapasem azotu w momencie kiedy jest on najbardziej potrzebny (szybki rozwój części zielonych, kwitnienie). Najlepsze w tym okresie są nawozy zawierające azot w formie saletrzanej (azotanowej) oraz amonowej (saletra amonowa, saletrzaki).
Dla optymalnego wykorzystania azotu przez rośliny nawożenie wykonać w dwóch terminach:
nawożenie bazowe – wczesna wiosna (teraz) saletrą amonową (34%N) lub saletrzakiem (27%N) w dawce 35 kg/ha dla jabłoni, gatunków pestkowych lub 45 kg/ha dla grusz.
nawożenie uzupełniające – w późniejszym terminie (po kwitnieniu), w dawce oraz formie uzależnionej od gatunku, wysokości spodziewanych plonów itp.

NIWELOWANIE USZKODZEŃ POMROZOWYCH
Aby polepszyć transport wody i substancji odżywczych, radzimy zastosować w formie oprysku do 10 kg na hektar w formie saletry potasowej (np. formułowany nawóz FruitAkademia na początek wegetacji). Zabieg ograniczy zamieranie uszkodzonych pąków kwiatowych. Oprysk nawozem wykonuje się 1-2 razy, zanim rozwiną się pąki. Gdy pąki kwiatowe już rozwijają się, nie wolno wykonywać tego oprysku, gdyż może prowadzić do poparzenia płatków.
Z przeprowadzanych lustracji wynika, że uszkodzenia obserwuje się na wiśniach, czereśniach oraz gruszach. Na jabłoniach nie obserwuje się istotnych, masowych uszkodzeń mrozowych.

WAPNOWANIE
Z przeprowadzonych obserwacji oraz prób glebowych wynika ogromne zróżnicowanie poziomu pH oraz zawartości składników pokarmowych w glebach sadowniczych. Wyrównanie poziomu pH do optymalnego jest niezmiernie ważne dla osiągnięcia wysokich plonów dobrej jakości. Wapnowanie w sadach należy wykonywać w okresie jesiennym lub wiosennym (przed pojawieniem się zielonych części). Najlepiej jest je wykonywać na podstawie analiz   gleby. Dostępne na rynku produkty do wapnowania gleb można podzielić na dwie formy:

  • wapna nawozowe węglanowe – najtańsze, nie przetwarzane produkty. Szczyt działania wapna nawozowego w zależności od produktu przypada na drugi, trzeci lub nawet czwarty rok po aplikacji.
  • wapna nawozowe tlenkowe (np. Oxyfertil 75/25 G) – wapna przetworzone w formie tlenkowej działają o wiele szybciej (już w pierwszym roku po aplikacji).

Dawki form tlenkowych są o wiele niższe niż form węglanowych. Wapno w formie tlenkowej można stosować nawet na glebach piaszczystych, natomiast należy w takich przypadkach starannie dobrać dawkę wapna. Przy błędnie dobranych dawkach nawozów wapniowych istnieje ryzyko przewapnowania gleby.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn,
Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.


 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X