Duże spadki temperatury w Europie, nawet -16 stopni

Chłodne, arktyczne powietrze, które spłynie dziś do Polski (więcej w artykule: Przed nami kilka nocy z przymrozkami) nie ominie krajów Europy Zachodniej, które mają już za sobą okres walki z przymrozkami. Niestety dla wielu sadowników z Francji, Włoch, Słowenii i Niemiec, była to nierówna walka. Straty są duże, o czym informowaliśmy w licznych artykułach.

Spadki temperatury, które przyniesie zimna masa powietrza z północy uderzy przede wszystkim w południe Niemiec. W najbliższych dnia w Alpach temperatura może spaść do -16 stopni. W zeszłym tygodniu mroźne noce wyrządziły szkody w niemieckich sadach, o czym informowaliśmy w artykułach:

Niemcy martwią się o tegoroczne zbiory jabłek i wiśni

Mróz martwi niemieckich, austriackich i szwajcarskich sadowników 

Wszystko wskazuje na to, że tym razem mróz oszczędzi wschodnią Francję, gdzie w wyniku tegorocznych przymrozków sadownicy i plantatorzy winorośli ponieśli już ogromne straty. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

Francja: Katastrofalne skutki przymrozków 

Francuscy sadownicy pogrążeni w rozpaczy 

Francja: Miliard euro dla rolników dotkniętych przymrozkami 

Przymrozki nie ominą także naszych wschodnich i południowych sąsiadów. W Czechach, na Ukrainie, w Rosji i Białorusi temperatury spadną poniżej zera. Wprawdzie nie będzie to siarczysty mróz, jednak ujemne temperatury pod koniec kwietnia mogą mieć negatywny wpływ na drzewa owocowe.

 

Powiązane artykuły