W związku z otwarciem  rynku kanadyjskiego dla eksportu jabłek pochodzących z Polski informujemy, że  jednym z warunków postawionych przez Kanadę jest wymóg, aby owoce eksportowane do tego kraju pochodziły z plantacji prowadzonych w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Po zapoznaniu się z warunkami przedstawionymi przez stronę polską w odniesieniu do eksportu jabłek, służba kanadyjska zdecydowała o udzieleniu Polsce okresu próbnego na wwóz ww. owoców do Kanady. W trakcie obowiązywania okresu próbnego można spodziewać się wzmożonej kontroli przez służbę kanadyjską (CFIA), również w zakresie bezpieczeństwa żywności. Kanadyjski system kontroli importu przewiduje pobranie prób w celu przeprowadzenia badania na pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych/żywności w punkcie wwozu, przed ich dystrybucją na terenie Kanady.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby przesyłki jabłek do Kanady spełniały  również wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności. Dlatego zalecane jest, aby wszystkie przesyłki jabłek, przed wysłaniem na rynek kanadyjski, zostały przebadane pod kątem pozostałości środków ochrony roślin, w celu sprawdzenia  spełniania wymagań Kanady dotyczących bezpieczeństwa żywności. Uzyskanie pewności, że przesyłka spełnia normy kanadyjskie dotyczące pozostałości środków ochrony roślin w przesyłkach jabłek wywożonych do Kanady leży w bezpośrednim interesie eksporterów. Badania w tym zakresie mogą  prowadzić akredytowane laboratoria w Polsce.

Dodatkowym wymaganiem handlowym strony kanadyjskiej jest obowiązek woskowania (przy użyciu przebadanych substancji) owoców jabłek przeznaczonych na ten rynek. Warunki woskowania powinny uzgodnić między sobą zainteresowane strony.

Źródło: PIORIN

Komentarze  

0 #2 Guest 2014-12-29 19:23
oczywista oczywistosc...pelna zgoda

ale skoro juz wszystko wiesz to wytlumacz prostym chlopom dlaczego w niemczech i we wloszech sa tansze opryski niz w polsce przypominam(,ze to najwiekszy producent jablek w europie)
Cytować
0 #1 Guest 2014-12-27 14:13
już widzę i słyszę lament chłopów którzy świadomie pryskają podrobionym gównem a później obarczają winą rząd za problemy ze zbytem. Przed wysyłaniem owoców do Kanady i przed zamknięciem rynku na 50 lat proponuję najpierw zrobić porządek na własnym podwórku. Kontrole w gospodarsrwach i grupach powinny być prawdziwymi kontrolami i z karami za popełnione przestępstwa..
Cytować

Powiązane artykuły

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X