ZWALCZANIE PARCHA 

Ostatnie opady wywołały ostatni wysiew zarodników workowych w tym sezonie. Wysiew ten spowodował słabą infekcją. Zabieg zapobiegawczy wykonany w ciągu ostatnich 4-5 dni zabezpiecza przed tą infekcją. Jeśli zabieg ten nie był wykonany, to należy zastosować preparat systemiczny, najlepiej w mieszance z preparatem kontaktowym, lub gotową mieszankę dwuskładnikową. W obecnej chwili zalecamy zastosowanie jednego z produktów:
Vision 250 EC w dawce 1,5 l/ha
Tercel 16 WG w dawce 2,5 kg/ha
Flint Plus 64 WG w dawce 1,85 kg/ha
 
Na skutek silnych infekcji z 6/7 maja obecnie można zaobserwować w sadach plamy parcha jabłoni. Infekcja ta przełożyła się na powstanie plam w wielu sadach. Jeśli lustracja wykonana w sadzie wykazała plamy parcha, należy systematycznie pokrywać przyrastające pędy nową dawką preparatu zapobiegawczego co około 5 dni. W miarę możliwości starać się wykonywać zabieg przed przewidywanymi opadami. 
 
Wysoką skuteczność w wyniszczaniu plam parcha jabłoni wykazują preparaty miedziowe oraz dodynowe – jednak produkty te w tym okresie mogą powodować silne ordzawienia owoców, a w przypadku miedziowych również uszkodzenia liści. 
 
 
ZAPOBIEGANIE ORDZAWIENIOM 
W okresie wzrostu zawiązków zmiana warunków pogodowych indukująca silny wzrost może spowodować powstanie ordzawień owoców. Jeśli obecnie po okresie chłodu temperatura szybko wzrośnie, to należy wykonać zabieg preparatem zawierającym gibereliny GA4/7:
Novagib 010 SL w dawce 0,3-0,4 l/ha.
Zabieg ten należy wykonać w temperaturze nie niższej niż 16oC.
Zabieg preparatem giberelinowym zabezpiecza przed ordzawieniami spowodowanymi szybkim wzrostem zawiązków. Nie ma on wpływu na uszkodzenia spowodowane stosowaniem fitotoksycznych produktów.
 
 
MSZYCA JABŁONIOWA
W czasie wykonywanych ostatnio lustracji w sadach stwierdzono wiele koloni mszycy jabłoniowej. Zachęcamy do wykonania lustracji w sadach na obecność tego gatunku mszycy. Jeśli mszyca jest obecna należy wykonać zabieg jednym z preparatów:
Pirimor 500 WG w dawce 0,75 kg/ha (zabieg wykonać > 20°C, rankiem lub w czasie pochmurnego dnia)
Movento 100SC w dawce 2,25 l/ha (zwalcza inne gatunki mszyc, skorupika jabłoniowego oraz pryszczarki).
Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (zwalcza również owocówkę jabłkóweczkę)
Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha (zwalcza również owocówkę jabłkóweczkę)
 
 
NAWOŻENIE
W związku z deszczowym oraz chłodnym przebiegiem pogody w ostatnim okresie, zalecamy do następnego zabiegu fungicydowego dodać 1-2 l preparatu aminokwasowego np.:
Megafol w dawce 1-2 l/ha.
Aktualna faza rozwoju owoców jabłoni jest również optymalna do zastosowania preparatów wapniowych połączonych z aminokwasami np. 
2,5 l/ha preparatu Amiwap.
 
System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez 
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
 

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X