xtimacminNa konferencji „Przyszłość polskiego jabłka” zorganizowanej w lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym, na stoiskach wystawienniczych swoją ofertę prezentowały liczne firmy. Wśród nich byli m.in. sponsorzy konferencji – firma Timac Agro Polska, Bayer Crop Science, Activ.

Na stoisku Timac Agro Polska sadownicy mogli m.in. otrzymać nowy kompleksowy program odżywiania roślin sadowniczych opracowany przez ekspertów tej firmy nawożeniowej. Uwzględnia on zarówno nawozy płynne jak i granulowane. Jak podkreślał przedstawiciel firmy Zbigniew Marek (specjalista ds. sadownictwa), wśród najistotniejszych cech tej publikacji to uwzględnienie w niej wyników doświadczeń, jakie przeprowadzono w SZD Brzezna z produktami Timac Agro. Program nowożeniowy rozpisany jest odrębnie dla gruszy, drzew peskowych, jabłoni a także dla szkółek. W programie zawarto również opinie sadowników z całego kraju, a także szkółkarzy, którzy znani są z osiągania bardzo dobrych wyników produkcyjnych.

xactivminNa stoisku firmy Activ sadownicy mogli zapoznać się z bogatą ofertą tego przedsiębiorstwa, które znane jest z dużego wachlarza akcesoriów sadowniczych, oraz nowoczesnych maszyn, takich jak platformy, kombajny do zbioru jabłek, ciągniki oraz podnośniki. Ciekawa propozycja dla sadowników to także maszyny słoweńskiej firmy Niko do tłoczenia soków na zimno. Są one wyposażone m.in. w prasę pneumatyczną co pozwala uzyskać sok lepszej jakości od tych z pras taśmowych, oraz o dłuższej przydatności do spożycia. Istnieje także możliwość skorzystania z usług tłoczenia soku w gospodarstwie, którą realizuje firma Activ z wykorzystaniem własnych maszyn.

Od przedstawicieli Bayer Crop Science można było się dowiedzieć m.in. o nowościach w portfolio tej firmy w tym o nowych rejestracjach środków już dostępnych na rynku. Nowa broszura wydana na 2014 r zawiera m.in. program ochrony jabłoni z podziałem na insektycydy, fungicydy i bakteriocydy. Wśród nich zwracał uwagę produkt z ostatniej kategorii. Jest nim Aliette Flash, preparat służący do ograniczania chorób bakteryjnych jabłoni i grusz (Pseudomonas syringae). W ochronie przed zarazą ogniową zalecane jest stosowanie środka w dawce 3,75 kg/ha.

xyaraminPrzedstawiciele firmy Yara Poland proponowali producentom owoców przede wszystkim dwa nawozy Unika Calcium oraz Kristaleaf Fruit Controller. Drugi z nich polecany jest do stosowania na początku wegetacji – przed i po kwitnieniu. Zawiera dużą dawkę fosforu w formie organizcznej i nieorganicznej, cynku oraz boru. Pierwiastki te mają wpływ m.in. na procesy zapylenia i zapłodnienia, wzmacniają pąki wiatowe. Poza tym nawóz ma także w składzie molibden, siarkę i magnez. Unika Calcium to saletra potasowo-wapniowa (14,2% N, 24% K2O, 12% CaO).

Firma Bio Agris Piotr Zajkowski oferowała sadownikom Blackjak – preparat zwierający w składzie 25% zawiesinę leonardytu (kwsy ulmowe, humusowe, fulwowe, huminy, składniki mineralne). Podstawowy wpływ tego środka na rośliny to ochrona korzeni przed negatywnym wpływem metali ciężkich, soli, czy środków ochrony roślin. W sadach wykorzystuje się go do moczenia korzeni drzewek przed posadzeniem oraz do podlewania. Jak podkreślał Sylwester Cukrowski – konsultant firmy, ważną zaletą preparatu jest poprawianie działania giberelin. Stosowany łącznie z nimi pozwala ograniczyć dawkę giberelin o 30-50%, co ma wymierną korzyść finansową.

xemminFirma Greenland Technologia EM miała dla sadowników próbki preparatu EM Ogród, zwierającego efektywne mikroorganizmy. Stosuje się go m.in. do uzyskania silniejszego rozwoju korzeni drzew i krzewów owocowych, poprawienia przyswajania nawozów, a przez to poprawę kondycji i zdrowotności roślin. Zabiegi preparatem wykonuje się poprzez opryskiwanie i podlewanie roślin.

Lubsad – grupa producentów z Motycza prezentowała oraz częstowała uczestników konferencji mętnym (tłoczonym na zimno) sokiem z jabłek. Oferowany w szklanych butelkach sok pochodzi z owoców, które wyrosły w lubelskich sadach.

Powiązane artykuły

X