pakikwiecien8PARCH JABŁONI
Częste opady oraz utrzymująca się wilgoć w ostatnich dniach mogły wywołać słabe do średnich infekcji parcha, co jest uzależnione lokalnie od rozwoju pąków. Z uwagi na panujące niskie temperatury mało zarodników dojrzało i zostało uwolnionych. Jeśli zabieg zapobiegawczy był wykonany przed deszczami zalecamy kontynuować ochronę zapobiegawczą fungicydami miedziowymi, np. 1,5 kg Copper Max New 50 WP. W rejonach gdzie mogło dojść do infekcji, jeśli nie był wykonany wcześniej zabieg zapobiegawczy, zalecany jest zabieg interwencyjny preparatem z grupy anilinopirymidyn, np. Batalion 450SC w dawce 0,7 l/ha. Zabieg należy wykonać w mieszaninie z miedziowym preparatem kontaktowym np. 1,5kg Copper Max New 50 WP.

KWIECIAK JABŁKOWIEC
W sadach gdzie szkodnik stanowił problem w poprzednim sezonie należy wykonać lustrację na jego obecność. Kwieciak jest aktywny w temperaturze powyżej 15 °C i w takich warunkach należy przeprowadzić lustracje oraz ewentualne zwalczanie jednym z pyretroidów np. Sherpa 100 EC w dawce 0,375 l/ha.

PESTKOWE: WIŚNIA/CZEREŚNIA
Zalecamy wykonanie aplikacji w celu dokarmienia pąków nawozami bogatymi w azot, np. mocznik w dawce 5 kg/ha, w mieszaninie z nawozem borowym BorExtra 1kg/ha oraz fosforynem Prevent P w dawce 1,5 l/ha. W celu ochrony przed rakiem bakteryjnym należy wykonać zabieg preparatem miedziowym, np. Miedzian 50 WP. W sadach licznie opanowanych w poprzednim sezonie przez licinka tarninaczka należy wykonać zabieg preparatem z grupy pyretroidów np. Sherpa 100 EC w dawce o,375 l/ha

NAWOŻENIE DOGLEBOWE KWASAMI HUMUSOWYMI
Stosowanie preparatów humusowych wpływa na zwiększenie w glebie zawartości substancji organicznych. Polecamy wykonać zabieg szczególnie w sadach/na plantacjach, na których zawartość substancji organicznej jest niska lub na glebach w nią  ubogich. Zalecamy stosować płynne kwasy humusowe np. Humistar w dawce 20 l/ha. Dobrze jest wykonywać aplikację przed lub w trakcie opadów.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Przeczytaj także: Wskazówki. Ochrona w okresie pękania pąków - mysiego ucha 2015 r.

Najnowsze komentarze

Filmy

FruitSmart 1-MCP polski produkt do przechowywania owoców.
FruitSmart 1-MCP polski produkt do przechowywania owoców.
Fruitsmart opinie o stosowaniu preparatu.
Fruitsmart opinie o stosowaniu preparatu.
#21 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 18.08.2019
#21 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 18.08.2019
Słów kilka o różnych ścieżkach rozwoju sadownictwa
Słów kilka o różnych ścieżkach rozwoju sadownictwa
#22 Komunikat truskawkowy Zbigniew Marek, 19.08.2019
#22 Komunikat truskawkowy Zbigniew Marek, 19.08.2019
Pomocne rozwiązania w walce z miodówką gruszową – Javier Navarro Valle
Pomocne rozwiązania w walce z miodówką gruszową – Javier Navarro Valle

Ostatnie ogłoszenia

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
Projekt strony Sitte.pl