ossa14a1minW Centrum Kongresowym Ossa k. Białej Rawskiej 11 lutego odbył się pierwszy dzień Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, który organizują Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i firma Bayer. Wystąpień ekspertów wysłuchali sadownicy z wielu rejonów kraju, którzy wypełnili całkowicie salę wykładową. Konferencji trwającej dwa dni towarzyszy wystawa firm oraz prezentacja posterów z wynikami doświadczeń przeprowadzonych przez pracowników IO.

(zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć)

Maszyny, auta, nawozy…

Na stoisku firmy LasOgród prezentowano różnorodne modele myjek ciśnieniowych do czyszczenia zarówno obiektów, jak i maszyn znajdujących się w gospodarstwie sadowniczym. Uwagę zwracał agregat prądotwórczy doczepiany do ciągnika (min. 30 KM), służący do zasilania np. systemów nawodnieniowych. Firma Marszałek Sp. k prezentowała dwa modele Volkswagena – pickup Amarok o mocy silnika 180 KM, z napędem 4x4, w cenie 117 tys. zł netto, oraz Caddy – dwuosobowy furgon w cenie 53 tys. zł netto.

ossa14a8minPrzedstawiciele Timac Agro Polska zachęcali sadowników do wzięcia udziału w loterii „8 nawozów – wiele możliwości”, w którym do wygrania jest Jeep Wrangler Unlimited, motory Kawasaki i rowery górskie Wheeler. Prezentowano także kompleksową ofertę nawozów dolistnych z dodatkiem aminokwasów i posypowych z elementami biostymulacji. Jak informowali przedstawiciele, firma Timac Agro Polska kładzie szczególny naciska na jakość i wysokość plonów. Na terenie kraju pracuje obecnie 100 doradców, którzy wspierają sadowników korzystających z produktów firmy. Wyposażeni są oni we fluorymetry, pozwalające na prowadzenie analiz liści w celu wykrycia niedoborów makro i mikroelementów. Firma zamierza w tym roku rozpocząć badania nad nowym produktem dla sadowników, który będzie polecany przede wszystkim w produkcji owoców pestkowych. Doświadczenia prowadzone są w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz przez firmę SGS Polska.

ossa14a13minFirma Yara Poland proponuje sadownikom koncepcję bazującą m.in. na rozłożeniu w czasie nawożenia doglebowego w taki sposób, aby odpowiadało ono potrzebom nawożeniowym uprawianych gatunków. W niej, na glebach lekkich, zaleca się stosowanie zwiększonej liczby dawek nawozów. Zalecane jest stosowanie przed kwitnieniem drzew nawozu YaraMila Complex (wieloskładnikowy, zawiera m.in. Mg, B, Fe, Mn, Zn) w celach regeneracyjnych, a po kwitnieniu nawozu Unika Calcium (saletra potasowo-wapniowa). Jak podkreślają przedstawiciele firmy nawóz ten wpisuje się idealnie w koncepcję rozkładania dawek (stosowanie 2-3 razy w roku). Przed kwitnieniem polecane jest stosowanie nawozu dolistnego Kristaleaf Fruit Controller (zawiera m.in. B, Zn (EDTA), Mo, S, Mg), który sprzyja zwiększeniu odporności roślin na niskie temperatury i wzmacnia pąki kwiatowe, a także dzięki wysokiej zawartości łatwo dostępnego fosforu niweluje objawy „głodu fosforowego” , który może wystąpić na skutek niskiej temperatury gleby.

Ochrona roślin – wyzwania, nowe środki w 2014 r

W trakcie konferencji omawiano kompleksowo zagrożenia jakich mogą się spodziewać sadownicy w tym sezonie. Dużo uwagi poświęcono m.in. zmianom w programie ochrony roślin sadowniczych. Dr Zofia Płuciennik z IO mówiła m.in. o insektycydach które skreślono – łącznie 17 środków. W tym roku w programie ochrony znalazło się 9 nowych insektycydów i  jeden preparat gryzoniobójczy. Niestety oprócz ograniczania liczby środków, ograniczono także zakresu stosowania wielu z nich. Obecnie zrejestrowane są 52 preparaty (28 substancji aktywnych z 18 grup chemicznych). Większość z tych insektycydów ma wąską rejestrację (na jabłoni 34 środki). 8 preparatów można wykorzystywać do momentu zużycia zapasów. (Więcej na ten temat w kolejnych publikacjach).

ossa14agaspTomasz Gasparski z firmy Bayer prezentował nowy fungicyd - Luna Experience 400 SC – zarejestrowany w ochronie jabłoni, gruszy i drzew pestkowych. Luna Experience zawiera fluopyram (blokuje oddychanie mitochondrialne w komórkach patogenów grzybowych) i tebukonazol. W ochronie przed parchem działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Zarejestrowana jest także w ochronie przed mączniakiem i rakiem drzew owocowych. Zalecana dawka to 0,75 l/ha, w 500-700 l/ha. Karencja wynosi 14 dni. Przedstawiciele firmy Bayer doradzają, aby w trudnych warunkach pogodowych, gdy jest duża presja patogena, stosować Lunę w mieszance z Captanem 80 WG (1,5 kg/ha). W doświadczeniach preparat wykazał w zwalczaniu parcha jabłoni (zapobiegawczo) 100% skuteczność, w zabiegach interwencyjnych  48 godz. po infekcji - 100% skuteczność, w 72 godz.  – 95%, 96 godz. – powyżej 81%. W ochronie przed mączniakiem -  na liściach 98% skuteczności, przy ocenie długopędów - 82%. Luna Experience może być wykorzystywana do ochrony przed chorobami przechowalniczymi  (dawki te same). W tym celu należy stosować środek na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem (2 zabiegi). W produkcji owoców pestkowych (wiśnie i czereśnie) stosuje się Lunę w dawce 0,6 l/ha (brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistość liści drzew pestkowych i gorzka zgnilizna owoców). Preparat ma też zastosowanie w uprawie śliw (brunatna zgnilizna drzew pestkowych) . W uprawach drzew pestkowych karencja wynosi tylko 7 dni. Jak podkreślał prelegent - Luna Experience 400 SC spełnia wymogi Integrowanej Produkcji (bezpieczna dla owadów pożytecznych).      

Powiązane artykuły